در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
آرشیو
لینک های دوستان

سوالات مهمی که در آموزش دوره های شبکه باید از خودتان بپرسید

513 بازدید دوشنبه 30 آبان 1401
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

آیا دوره های آموزشی شبکه دارای سطح بندی هستند؟

جواب بله است . همه دوره های آموزشی شبکه دارای سطح بندی هستند. از سطح مقدماتی ( Elementary ) تا سطح متوسط ( Intermediate ) و در نهایت سطح متخصص ( Expert ) دسته بندی می شوند. این سطح بندی و Level داشتن دوره های شبکه تقریبا در همه دوره های آموزشی شبکه بین المللی صادق است. من بصورت خلاصه سطح بندی دوره های شبکه بین المللی که اسمشان را شنیده اید را مطرح می کنم , و در عین حال ترتیب یادگیری دوره های شبکه مربوطه را نیز قرار می دهم :

ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه سیسکو

 1. دوره آموزش شبکه سیسکو سطح مقدماتی = دوره آموزش CCNA
 2. دوره آموزش شبکه سیسکو سطح متوسط = دوره آموزش CCNP
 3. دوره آموزش شبکه سیسکو سطح پیشرفته : دوره آموزش CCIE

ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه مایکروسافت

 1. دوره آموزش شبکه مایکروسافت مقدماتی = دوره آموزش MCSA ویندوز کلاینت
 2. دوره آموزش شبکه مایکروسافت سطح متوسطه = دوره آموزش MCSA ویندوز سرور
 3. دوره آموزش شبکه مایکروسافت سطح پیشرفته = دوره آموزش MCSE ویندوز سرور

ترتیب یادگیری دوره های آموزشی مجازی سازی

 1. دوره آموزش مجازی سازی سطح مقدماتی = دوره آموزش VMware Workstation
 2. دوره آموزش مجازی سازی سطح متوسطه = دوره آموزش VCP DCV یا آموزش مجازی سازی مرکز داده
 3. دوره آموزش مجازی سازی سطح پیشرفته = دوره آموزش VCAP یا Optimize and Scale

ترتیب یادگیری دوره های آموزش لینوکس

 1. دوره آموزش لینوکس سطح مقدماتی = دوره آموزش لینوکس اسنشیال ( Linux Essentials )
 2. دوره آموزش لینوکس سطح متوسط = دوره آموزش LPIC 1 ( آموزش مدیریت سیستم عامل لینوکس )
 3. دوره آموزش لینوکس سطح پیشرفته = دوره آموزش LPIC 2 ( آموزش مدیریت شبکه سیستم عامل لینوکس )
 4. دوره آموزش لینوکس سطح فوق تخصص = دوره آموزش LPIC 3 ( گرایش های امنیت ، مجازی سازی و .... )

ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه میکروتیک

 1. دوره آموزش میکروتیک سطح مقدماتی = دوره آموزش MTCNA
 2. دوره آموزش میکروتیک سطح متوسط = دوره آموزش MTCRE و دوره آموزش MTCTCE

شما با توجه به اینکه در چه زمینه ای بعد از یادگیری شبکه با مسیر راه گفته شده ، علاقه مند شدید ، وارد سطوح بالاتر در هر کدام از تخصص های گفته شده می شوید و هیچ نیازی نیست که در ابتدای کار صفر تا صد دوره های شبکه را یاد بگیرید.

دوره های سیسکو را شرکت کنم یا دوره های مایکروسافت؟

یکی از معمول ترین سوالات دانشجویان کامپیوتر برای ورود به دنیای شبکه های کامپیوتری ، انتخاب بین شبکه های مایکروسافت و شبکه های سیسکو است. در پاسخ به این دوستان باید به این موضوع دقت کنید که دو فاکتور اصلی در انتخاب بین سیسکو و مایکروسافت وجود دارد.

اولین فاکتور علاقه شخصی شما به هر یک از حوزه های شبکه سیسکو یا مایکروسافت است و دومین فاکتور بحث بازار کار متخصص شبکه و متخصص سیسکو است. به عنوان کسیکه به خوبی بازار کار شبکه را در ایران و دنیا می شناسم ، به هیچ عنوان به کسی توصیه نمی کنم که در وهله اول شروع به یادگیری یک تخصص صرف کند.

یعنی صرفا متخصص مایکروسافت شود یا صرفا متخصص سیسکو شود. شما باید ابتدا وارد بازار کار شبکه شوید ، چند سال فعالیت کنید ، رزومه جمع کنید و بعد در نهایت بر حسب علاقه ای که به دست آورده اید ، گرایش انتخاب کنید. ینابراین برای افرادیکه تازه کار هستند بنده نه مایکروسافت و نه سیسکو را توصیه نمی کنم بلکه همچنان اعتقاد دارم شما باید بر اساس همان هفت گام ( چگونه شبکه را شروع کنیم ) که قبلا در همین مقاله گفتیم

ابتدا شبکه را یاد بگیرید و بعد از چند سال بین تخصص های مختلف انتخاب کنید. بدیهی است بازار کار مایکروسافت به دلیل همه گیری بیشتر ، بهتر از سیسکو است اما این فقط در ابتدای کار است و اگر شما تجربه کار کردن در محیط های بزرگ را به دست بیاورید ، به مرور کار برای متخصص سیسکو هم در سطوح کلان وجود دارد.

تفاوت آموزش شبکه و آموزش امنیت شبکه در چیست؟

وقتی صحبت از آموزش شبکه و آموزش امنیت شبکه می شود ، اکثر تازه کارها فکر می کنند که این دو مسئله از هم جدا هستند و به دنبال مسیر راه یادگیری شبکه و امنیت شبکه مجزا از هم هستند. اگر بخواهیم مثال مفهوم تری بزنیم باید پزشکی را مثال بزنیم ، آیا پزشک متخصص قلب و عروق نمی تواند یک پزشک عمومی باشد؟

این دقیقا سوالی است که در خصوص یادگیری شبکه و امنیت شبکه باید از خودتان بپرسید تا به نتیجه برسید. آیا وقتی کسی کارشناس امنیت شبکه است ، درکی از شبکه ندارد و به یکباره متخصص امنیت شبکه شده است؟ قطعا پاسخ خیر است.

مسیر راه شروع یادگیری شبکه و شروع یادگیری امنیت شبکه یکسان است . شما قطعا باید دوره های شبکه را به خوبی یاد بگیرید که بتوانید امنیت شبکه را برقرار کنید. اما بصورت خلاصه عنوان می کنم مبحث امنیت شبکه و امنیت اطلاعات و مسیر راه یادگیری امنیت شبکه کمی پیچیده تر از مسیر راه یادگیری شبکه است

و دارای گرایش های مختلفی است که باید بر اساس نیازتان به آنها فکر کنید . به همین دلیل برای اینکه درکتان از امنیت شبکه و مسیر راه یادگیری امنیت شبکه بیشتر شود .

سیسکو را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری دوره های سیسکو

یادگیری شبکه های سیسکو و دوره های آموزشی شبکه سیسکو هم قطعا مسیر راه مشخصی دارد که اگر تا اینجای مقاله همراه ما باشید ، به این نتیجه رسیده اید که قطعا بعد از طی کردن مسیر راه یادگیری شبکه و بدست آوردن پاسخ این سوال که چجوری شبکه را شروع کنیم؟

به سراغ تخصص سیسکو می رویم . دوره های شبکه سیسکو نیز بسیار متنوع هستند و مسیر راه یادگیری سیسکو نیز تا حد زیادی مشخص است و مثل شروع شبکه یک دوره عمومی و در نهایت تبدیل به دوره های تخصصی می شود. دوره های آموزشی سیسکو نیز دارا گرایش ها و تخصص های مختلف هستند که معمولا با سرفصل های CCNA برای دوره های مقدماتی ، CCNP برای دوره های متوسطه و CCIE برای دوره های پیشرفته مطرح می شوند . جدیدا دوره CCENT نیز مطرح شده است که معمولا در دل دوره CCNA آموزش داده می شود . در ادامه گرایش های دوره های آموزش شبکه سیسکو را به شما معرفی می کنیم :

 • دوره CCNA Routing and Switching ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Security ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Wireless ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Voice ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Storage Networking ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Design ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )

همانطور که ملاحظه می کنید دوره های سیسکو نیز بسیار متنوع هستند اما تخصصی تر هستند. مثل نتورک پلاس برای ورود به دنیای شبکه ، برای ورود به دنیای سیسکو نیز یادگیری دوره CCNA Routing and Switching توصیه می شود که در قسمت شروع یادگیری شبکه و نقشه راه شبکه در موردش صحبت کردیم. در عین حال برای یادگیری شبکه های مبتنی بر سیسکو ، حتما پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید :

شبکه های مایکروسافت را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه دوره های مایکروسافت

بدون شک محبوب ترین دوره آموزشی شبکه در دنیا ، دوره های آموزش شبکه های مایکروسافت یا همان دوره های مهندسی شبکه مایکروسافت هستند. مسیر یادگیری دوره های مایکروسافت تقریبا خیلی واضح و مشخص است . شما با یک دوره آموزش کلاینت ویندوز مایکروسافت که به عنوان دوره آموزشی MCSA ویندوز ده شناخته می شود کارتان را شروع می کنید

و بعد دوره آموزش MCSA ویندوز سرور مورد نیاز بازار را ادامه می دهید و شک نکنید در ایران چیزی که نیاز نیست یادگیری دوره آموزش MCSE مایکروسافت و برای اینکار دلایل بسیاری وجود دارد. اگر می خواهید مسیر یادگیری شبکه های مایکروسافت را به خوبی متوجه شوید. تفاوت MCSA و MCSE و خیلی نکاتی که قطعا آموزشگاه ها نمی خواهند بدانید را درک کنید به مطلب زیر مراجعه کنید تا به خوبی متوجه شوید منظور از دوره MCSA چیست و چرا نباید به سمت دوره MCSE بروید :

مجازی سازی را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری مجازی سازی

دوره های آموزش مجازی سازی در شبکه یکی دیگر از محبوب ترین دوره های آموزش شبکه هستند که این روزها نیاز اصلی بازار کار بعد از یادگیری شبکه های مایکروسافت به حساب می آیند. دوره های مجازی سازی متنوعی در دنیا وجود دارد اما سردمدار بازار کار مجازی سازی در دنیا شرکت VMWare و دوره های آموزش VMware ای است که این شرکت ارائه داده است و از شرکت های بزرگ و کوچک در دنیا همگی از محصولات آن استفاده می کنند.

دوره های مجازی سازی شرکت VMware نیز مثل دوره های آموزش شبکه سیسکو و دوره های آموزش شبکه مایکروسافت دارای مسیر راه مشخصی هستند که از سطح مقدماتی تا سطح پیشرفته به شما مجازی سازی را آموزش می دهند. با توجه به اینکه این مبحث برای خودش دنیایی بحث دارد بصورت مجزا در قالب یک مقاله با عنوان مجازی سازی را از کجا شروع کنیم یا نقشه راه یادگیری مجازی سازی در ادامه قرار می دهیم :

لینوکس را از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه یادگیری دوره های لینوکس

دوره های لینوکس نیز مثل دوره های آموزش شبکه مایکروسافت محبوب هستند اما هنوز درجه محبوبیت آنها به خاطر ماهیت لینوکس آنقدر توسعه نیافته است. هر چند این روزها با معرفی شدن تخصص هایی مثل DevOps و DevSecOps  و ... لینوکس بسیار بر سر زبانها افتاده است.

این مقاله در خصوص مسیر راه یادگیری شبکه است و در خصوص یادگیری لینوکس نیست . هر چند همپوشانی در این میان خیلی وجود دارد و عملا یادگیری شبکه یعنی یادگیری مجموعه یا از تخصص های موجود در شبکه که لینوکس قطعا یکی از انهاست.

بحث کردن در خصوص نقشه راه یادگیری دوره های لینوکس در این مقاله نمی گنجند اما قبلا در توسینسو بنده بصورت مفصل هم در قالب مقاله و هم در قالب ویدیو ، کاملترین راهنمای دوره های لینوکس را برای شما در لینک های زیر آماده کرده ام که می توانید به آنها مراجعه کنید :

میکروتیک را از کجا شروع کنیم؟ مسیر و نقشه راه یادگیری میکروتیک

اما دوره های آموزشی میکروتیک را می توان ساده ترین دوره های آموزشی شبکه دانست. اگر دانش مقدماتی شبکه را طبق مسیر راهی که گفتیم داشته باشید ، تقریبا می توانید در کمتر از یک ماه به کلیه دوره های آموزشی میکروتیک تسلط پیدا کنید.به قول خودمان مورچه چیه که کله پاچش چی باشه ! وقتی سیسکو بلد هستید ، میکروتیک در برابرش حرفی برای گفتن ندارد. اما در میان دوره های آموزشی شبکه میکروتیک پیچیدگی خاصی وجود ندارد ، تقریبا بعد از یادگیری دوره MTCNA میکروتیک شما می توانید تمامی دوره های میکروتیک را بصورت همزمان یاد بگیرید که در ادامه این دوره ها را با لینک معرفی می کنیم. هر چند برای شمایی که می خواهید متخصص شبکه عمومی شوید تا حد همان MTCNA کفایت می کند :

 1. دوره آموزشی MTCNA ( Mikrotik Certified Network Associate ) با هدف یادگیری مقدماتی میکروتیک
 2. دوره آموزشی MTCRE ( MikroTik Certified Routing Engineer ) | با هدف آموزش مسیریابی
 3. دوره آموزشی MTCWE ( MikroTik Certified Wireless Engineer ) با هدف آموزش شبکه های وایرلس
 4. دوره آموزشی MTCTCE ( MikroTik Certified Traffic Control Engineer ) با هدف مدیریت ترافیک شبکه
 5. دوره آموزشی MTCUME ( MikroTik Certified User Management Engineer ) با هدف آموزش مدیریت کاربران
 6. دوره آموزشی MTCINE ( MikroTik Certified Inter Network Engineer ) با هدف مدیریت پروتکل های روتینگ
 7. دوره آموزشی MTCSWE ( MikroTik Certified Switching Engineer ) با هدف آموزش سویچینگ
 8. دوره آموزشی MTCIPv6E ( Mikrotik Certified IPv6 Engineer ) با هدف یادگیری آدرس IP نسخه 6
 9. دوره آموزشی MTCSE ( Mikrotik Certified Security Engineer ) با هدف یادگیری امنیت شبکه
ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

ورود به سایت
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 143
  کل نظرات : 0
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 1
  تعداد اعضا : 0
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 113
  بازديد ديروز : 75
  بازديد کننده امروز : 28
  بازديد کننده ديروز : 37
  گوگل امروز : 4
  گوگل ديروز: 1
  بازديد هفته : 554
  بازديد ماه : 3,931
  بازديد سال : 9,900
  بازديد کلي : 93,219
  اطلاعات شما
  آي پي : 44.200.171.156
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • پرینتر لیزری چیست؟
 • آهنگ جدید شاهین بنان به نام «یکیو دارم که همیشگیمه»
 • کلاه کاسکت AGV مدل X70 رنگ قهوه ای
 • آموزش پاکسازی پوست در ارومیه
 • 10 چیزهایی که یک کودک درباره درب اتوماتیک شیشه ای می‌داند که شما نمی‌دانید
 • دیزل ژنراتور ولوو پنتا
 • چطور یک سرور hp راه اندازی کنم؟
 • 9 تاکتیک‌های کلیدی که حرفه‌ای‌ها برای پنجره دوجداره استفاده می‌کنند
 • امکانات فروشگاه آنلاین بازار باز چیست؟
 • انتخاب های برتر دستگاه تصفیه آب
مطالب پربازدید
 • آیا ما می توانیم به راحتی بهترین کرم ضدآفتاب را تشخیص دهیم؟
 • استخدام ادمین مدیریت پیج اینستاگرام
 • قیمت خرید ست سرویس خواب دخترانه در تانیل چوب چقدره؟
 • معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی لینوکس
 • بهترین اتاق فرارهای تهران – لیست 2
 • اقتصاد و انواع شغل ها
 • ردیاب من، پیشرفته ترین، کامل ترین و با کیفیت ترین ردیاب در ایران
 • امکانات فروشگاه آنلاین بازار باز چیست؟
 • سوالات مهمی که در آموزش دوره های شبکه باید از خودتان بپرسید
 • تالک با گرید پزشکی
مطالب تصادفی
 • دیزل ژنراتور ولوو پنتا
 • آشنایی جامع با بیماری عفونت روده‌ای عروس هلندی (ژیاردیازیس)
 • افزایش ۱۹ درصدی مصرف برق
 • پرینتر لیزری چیست؟
 • وکیل کیفری در همه جرائم کیفری وارد میشود
 • مشاوره خرید طلا، سکه و دلار و انگشتر طلا
 • فونی شاپ : اطلاعاتی در زمینه باتری موبایل لیتیومی
 • لایه برداری و پاکسازی پوست
 • اقتصاد و انواع شغل ها
 • این ست در 4 قطعه شیر ظرفشویی، شیر توالت، شیر روشویی و شیر دوش ارائه میشود