در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
بلوک راست
آرشیو
لینک های دوستان
بلوک راست
فیکس
بلوک وسط

پرینتر لیزری چیست؟

106 بازدید جمعه 11 فروردین 1402
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0


اگر چاپگر دقیقی می خواهید که متن و تصاویر را با سرعت و کیفیت بالا چاپ کند، به خرید یک چاپگر لیزری فکر کنید. پرینترهای لیزری یکی از بهترین و پرطرفدارترین مدل های چاپگر موجود در بازار ایران هستند. سرعت و دقت چاپ در آنها بسیار بالاتر از سایر مدل های چاپگر است. به همین دلیل است که از پرینترهای لیزری هم برای نیازهای اداری و هم برای نیازهای شخصی و خانگی استفاده می شود.

برای اینکه بیشتر بدانید پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند و انواع آن را بشناسید با ما همراه باشید.


تاریخچه پرینترهای لیزری و چاپ لیزری

چاپگر لیزری توسط زیراکس در دهه 1960 توسعه یافت، زمانی که برای اولین بار ایده استفاده از لیزر برای ترسیم تصاویر روی درام دستگاه کپی را مطرح کرد. پرینترهای لیزری به طور گسترده در دفاتر بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا به طور کلی کارآمدتر از چاپگرهای جوهر افشان هستند.

وظیفه اصلی چاپگرها دریافت تصاویر و متون مختلف از کامپیوتر و چاپ آنها بر روی کاغذ است. کیفیت و سرعت بالا در فرآیند چاپ یکی از مزیت های اصلی چاپگر است و با چاپگر لیزری می توانید پروژه های متنی و گرافیکی مختلف را با کیفیت بالا بسیار سریع چاپ کنید.

استفاده از پرینترهای لیزری مانند دستگاه فتوکپی است. در عوض، تولیدکنندگان چاپگرهای لیزری را بر اساس عملکرد چاپگر طراحی کرده اند. همانطور که می دانید در دستگاه فتوکپی نور مرئی از صفحه نمایش عبور می کند و تصویر مورد نظر را روی کاغذ کپی می کند. پرینترهای لیزری نیز به همین صورت عمل می کنند.


پرینتر لیزری چیست؟

شاید دیده باشید که الکتریسیته ساکن پس از مالش برخی مواد به یکدیگر ایجاد می شود. به عنوان مثال، اگر بادکنک را روی پارچه پشمی قرار دهید، متوجه می شوید که بادکنک پلاستیکی به پارچه پشمی جذب می شود. در این فرآیند، الکترون ها از سطح یک ماده کشیده شده و روی سطح ماده دیگر رسوب می کنند. در پرینترهای لیزری نیز این اتفاق می افتد. در چاپگر لیزری، نیروی الکترواستاتیکی است که باعث فرآیند چاپ می شود. الکترواستاتیک نیرویی است که توسط آن بارهای الکتریکی بر یکدیگر اثر می کنند.

به یاد داشته باشید که وقتی پرینتر لیزری روشن می شود، دسته ای از پرتوهای لیزر به جلو و عقب هدایت می شوند تا تصویر مورد نظر روی سیلندری که شارژ نیز دارد ایجاد شود. نام این سیلندر باردار درام است. اکنون تونر دستگاه نیز شارژ شده و با توجه به قانون شارژ، تونر تصویر را به کاغذ منتقل می کند. در نهایت، تصویر منتقل شده به کاغذ با حرارت یک فیوزر روی صفحه ثابت می شود. در این فرآیند برخلاف دستگاه های کپی، چاپگرهای لیزری برای چاپ نیازی به سند فیزیکی ندارند و اسناد موجود در رایانه را می توان بسیار سریع و آسان چاپ کرد.


چاپگر لیزری چگونه کار می کند؟

هنگامی که چاپگر دستور چاپ یک سند را دریافت می کند، چاپگر لیزری با دریافت سیگنال از دستگاه و شروع فرآیند چاپ شروع به کار می کند.

به فرمان، فرمان برقی می گویند. پرتو لیزر به آینه چند ضلعی شلیک می شود و تصویری را تولید می کند که به سمت چرخ نور جهت گیری می شود. سپس ذرات تونر به صورت الکتریکی به سمت تصویر روی چرخ جذب می شوند، که سپس نیروی قوی را تجربه می کند که باعث می شود تونر از درام به کاغذ کشیده شود. در نهایت، تصویر از یک فیوزر عبور داده می شود و با حرارت و فشار روی کاغذ ثابت می شود. لیزرهای رنگی از همین روش برای چاپ آبی، قرمز، زرد و سیاه استفاده می کنند.چاپگر لیزری چگونه کار می کند؟

برای درک عملکرد چاپگر لیزری؛ ابتدا باید با اجزای مهم این چاپگرها آشنا شوید. در ادامه مقاله با قطعات و اجزای پرینترهای لیزری بیشتر آشنا خواهید شد.

قطعات و لوازم جانبی پرینتر لیزری

در داخل یک چاپگر لیزری یک منبع نور ثابت و یک آینه چند ضلعی پیدا خواهید کرد. قطعات اصلی چاپگر شامل چرخ شارژ، چرخ راهنمای کاغذ، درام، کارتریج تونر و چرخ انتقال است. واحد فیوزینگ در این چاپگرها از یک چرخ فشاری و یک چرخ دوار تشکیل شده است.تونرهای پرینتر لیزری

تونر یکی از مهم ترین قسمت های پرینترهای لیزری است که وجود آن برای چاپگر به همان اندازه که وجود جریان خون در رگ ها برای زندگی انسان مهم است. جوهر باید برای چاپ تصاویر و متن روی چاپگرهای جوهرافشان استفاده شود. اما وضعیت در مورد پرینترهای لیزری کمی متفاوت است. تونر وظیفه چاپ اسناد روی کاغذ در پرینترهای لیزری را بر عهده دارد. آنچه باید بدانید این است که تونر همان جوهر نیست. در مقابل، گرافیت یک ماده پودری و خشک است که از اجزای میکروپلاستیک تشکیل شده است که به صورت الکترواستاتیک باردار می شوند.

تونر ترکیبی از جوهر و رزین و سایر مواد دانه ای است که به طور خاص برای موتور چاپ لیزری تولید می شود. تونر پرینتر لیزری در واقع یک ماده بسیار مهم برای پرینترهای لیزری است. تونرها دقیقاً یکسان نیستند و هر چاپگر لیزری از تونر مخصوص به خود استفاده می کند. درست است که تونر نقش بسیار مهمی در پرینتر لیزری دارد، اما برای عملکرد صحیح آن به قطعات دیگری از چاپگر لیزری نیاز دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.درام در چاپگر لیزری

در پرینترهای لیزری، درام قسمت بسیار مهمی است که شکل استوانه ای دارد. درام با یک سیم فعال شارژ می شود. همانطور که درام در چاپگر می چرخد، یک لیزر بر روی ناحیه چاپ می تابد. درام اکنون پودر سیاه پر شده با تونر را به کاغذ منتقل می کند. این پودر بسیار ریز است و فقط به قسمت هایی از کاغذ می چسبد که بار منفی دارند. انتقال بارهای مثبت به ورق با بار منفی به دلیل انتقال الکترواستاتیکی اتفاق می افتد.

درام در پرینترهای لیزری

در پرینترهای لیزری، درام استوانه ای مهم ترین قسمت است. درام با یک سیم جریان مثبت پر شده است. همانطور که درام از طریق چاپگر می چرخد، لیزر به مناطقی که قرار است چاپ شود می تابد. اکنون درام پودر سیاهی که تونر حمل می کند به کاغذ منتقل می کند. این پودر بسیار ریز است و فقط به قسمت های منفی کاغذ می چسبد. انتقال بارهای مثبت به کاغذ با بار منفی به دلیل انتقال الکترواستاتیکی است.


درام کارتریج لیزری

فیوزر در چاپگر لیزری

فیوزر غلتکی داغ در چاپگر لیزری است که کاغذ از آن عبور می کند تا پودرهای روی کاغذ در اثر حرارت و فشار آن ذوب شده و در داخل الیاف کاغذ رسوب کنند.

انواع پرینترهای لیزری

پرینترهای لیزری یکی از بهترین گزینه ها برای چاپ، اسکن، کپی و فکس هستند. اما انواع مختلفی از این چاپگرها وجود دارد که عبارتند از:


پرینترهای لیزری یکبار مصرف و چند منظوره

چاپگرهای یکبار مصرف فقط یک کار را انجام می دهند و آن کار چاپ متن و اسناد گرافیکی روی کاغذ است. اما چاپگرهای چند منظوره گزینه های مختلفی برای فکس، اسکن، چاپ و کپی اسناد دارند. چاپگرهای چند منظوره بیشتر در محیط های اداری، تجاری و خرده فروشی استفاده می شوند. زیرا در محل کار، کارهایی مانند فکس، چاپ و کپی اسناد باید به طور مرتب انجام شود. هزینه خرید و نگهداری پرینترهای چند کاره بیشتر از چاپگرهای تک کاره است. اما برای مصارف خانگی، فقط یک چاپگر تک کاره باکیفیت کافی است.

سرعت و کیفیت پرینترهای تک کاره بالاست و به راحتی قابل استفاده است. چاپگرهای یکبار مصرف به راحتی قابل تعمیر هستند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند. اندازه پرینترهای چند کاره بزرگتر از چاپگرهای تک کاره است. پرینترهای رنگی چندکاره به قدری کیفیت بالایی دارند که فقط در بخش های فنی و مهندسی یا ارائه دهندگان خدمات چاپ استفاده می شوند. چاپگر لیزری سه کاره و پرینتر لیزری چهار کاره از انواع پرینترهای چندکاره هستند.


چاپگر سه کاره به چه معناست؟

پرینترهای لیزری سه کاره قابلیت انجام سه کار شامل چاپ، کپی و اسکن را دارند و وجود آنها برای مراکز آموزشی و اداری بسیار مفید است.

چاپگر چهارگانه چیست؟

یک پرینتر لیزری چهارگانه می تواند چهار عملکرد مجزا شامل چاپ، اسکن، کپی و فکس را انجام دهد. در چاپگرهای چندکاره، برای استفاده از عملکرد فکس، باید از یک خط تلفن برای اتصال به خط زمینی استفاده شود.پرینترهای لیزری رنگی و سیاه و سفید

همانطور که از نام آن پیداست، چاپگرهای رنگی می توانند اسناد را در طیف های رنگی مختلف چاپ کنند. اما چاپگرهای سیاه و سفید فقط می توانند اسناد سیاه را چاپ کنند. چاپگرهای سیاه و سفید از کارتریج استفاده می کنند. اما در پرینترهای رنگی از 4 کارتریج رنگی برای چاپ رنگ های مختلف استفاده خواهد شد.

با توجه به پیچیدگی چاپ رنگی و هزینه بالای کارتریج های رنگی، هزینه خرید و نگهداری چاپگر رنگی بیشتر از چاپگر سیاه و سفید خواهد بود. در واقع سرعت چاپگرهای سیاه و سفید از سرعت چاپگرهای رنگی بیشتر است. زیرا چاپ یک تصویر و عبور از 4 کارتریج رنگی مختلف زمان بیشتری می برد. با چاپگر رنگی می توانید تصاویر و فایل های تصویری را با رنگ های زیبا و زیبا چاپ کنید.

اکنون که با انواع پرینترهای لیزری آشنا شدید، شاید فکر کنید که باید بهترین و حرفه ای ترین چاپگر را برای خود بخرید. اما بهتر است ابتدا در مورد هدف اصلی از خرید چاپگر تصمیم گیری کنید و دقیقاً مدل چاپگر متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شما یک فریلنسر یا دانشجو هستید و گاهی اوقات نیاز به چاپ صفحات مورد نظر خود دارید، یک چاپگر سیاه و سفید برای شما مناسب خواهد بود و می توانید این چاپگر را با قیمت پایین خریداری کرده و به تنهایی از آن استفاده کنید. برای کارهای مهم


کارتریج پرینتر لیزری

همانطور که قبلاً گفتیم، تونر جوهر نیست. جالب است که بسیاری از مردم کارتریج و تونر را اشتباه می گیرند. اما تونر و کارتریج متفاوت هستند. تونر پرینتر لیزری در کارتریج خود ذخیره می شود و کل فرآیند چاپ با استفاده از مواد تونر انجام می شود.

پرینترهای لیزری تک رنگ تنها یک کارتریج با تونر مشکی دارند. با این حال، پرینترهای لیزری رنگی دارای چهار کارتریج با رنگ های مختلف هستند، بنابراین می توانند انواع متن و تصاویر رنگی را روی کاغذ به خوبی چاپ کنند.محبوب ترین برندها و صاحبان فناوری چاپ لیزری

امروزه شرکت های مختلفی در زمینه تولید پرینترهای لیزری فعالیت می کنند. اما برندهایی مانند Canon، HP، Samsung، Epson و Brother از جمله برترین برندهای چاپگر لیزری هستند که پرینترهای با کیفیتی را به بازار عرضه کرده اند.

در بین این برندها پرینترهای لیزری اچ پی و پرینترهای لیزری کانن پیشرو و صاحب فناوری هستند و با توجه به استقبال مصرف کنندگان، پرینترهای لیزری بهترین در بازار ایران هستند.


نکات مهم هنگام استفاده از پرینتر لیزری

اگر می خواهید از پرینترهای لیزری استفاده کنید باید به نکات زیر توجه کنید:

مصرف پرینترهای لیزری: اولین نکته مهم در خرید پرینتر لیزری انتخاب پرینتر مناسب برای نیازهای فردی شماست. این بدان معنی است که باید به قابلیت های چاپگر توجه کنید و چاپگری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیاز شما مطابقت دارد.

اندازه کاغذ چاپگر: هنگام خرید چاپگر لیزری، به اندازه کاغذی که دستگاه استفاده می کند نگاه کنید و ببینید آیا می توان متن و تصاویر را در اندازه های A4 یا A5 چاپ کرد. . ?

ظرفیت کاغذ در سینی چاپگر: به تعداد صفحاتی اشاره دارد که می توان در قسمت پایینی چاپگر قرار داد تا فرآیند چاپ به طور مداوم و بدون وقفه انجام شود. به عنوان مثال، اگر ظرفیت کاغذ سینی چاپگر 100 صفحه باشد، می توانید هر بار 100 صفحه را چاپ کنید.

سرعت چاپ: بر اساس سرعت چاپ چاپگر می توانید بفهمید که دستگاه می تواند چند صفحه در دقیقه چاپ کند. سرعت چاپ یک چاپگر با یک عدد نشان داده می شود و با واحد ppm (دقیقه در هر صفحه) نشان داده می شود.

زمان پردازش سفارش چاپ اول: این بدان معناست که بین ارسال سفارش چاپ و تکمیل فرآیند چاپ چقدر طول می کشد؟ هرچه این فاصله کوتاهتر باشد، چاپگر سریعتر کار می کند و چاپگر شما سریعتر دستورات خود را اجرا می کند.

حافظه چاپگر: چاپگرها حافظه مخصوص به خود را دارند که برای جلوگیری از خطا در هنگام چاپ اسناد وجود دارد. حافظه چاپگر (رم متوسط) به افزایش سرعت و کیفیت چاپ کمک می کند. واحد حافظه پرینتر یک مگابایت است. به یاد داشته باشید که هر چه حافظه قدرتمندتر باشد، سرعت و کیفیت چاپ بالاتر است.

چاپگر: چاپگرهای لیزری از یک پردازنده برای پردازش کار چاپ استفاده می کنند. در پرینترهای لیزری لازم است اطلاعات مربوط به هر صفحه در حافظه چاپگر ذخیره شود و سپس از حافظه به قسمت چاپ منتقل شود. چاپگر وظیفه پردازش و انتقال صفحات را بر عهده دارد.

اتصالات چاپگر: تمام پورت ها و امکاناتی که به شما کمک می کند چاپگر خود را به دستگاه های دیگر متصل کنید، در دسته اتصالات چاپگر قرار می گیرند. برخی از پرینترهای لیزری دارای پورت USB هستند. این بدان معناست که می توانید یک درایو قلم و یک کامپیوتر را به چاپگر متصل کنید و فایل های مورد نظر خود را خیلی سریع چاپ کنید. برخی از چاپگرها می توانند از طریق یک شبکه با استفاده از کابل اترنت چاپ کنند. برخی دیگر دارای Wi-Fi هستند و می توانند به صورت بی سیم به اینترنت یا مستقیماً به رایانه ها و تلفن های همراه متصل شوند.

دکمه‌ها و صفحه‌نمایش چاپگر: برای روشن و خاموش کردن و کنترل سایر عملیات چاپگر می‌توانید از دکمه‌ها و صفحه‌نمایش استفاده کنید و بهتر است هنگام خرید چاپگر، یکی را انتخاب کنید که مناسب شماست.

کیفیت و وضوح چاپگر: رزولوشن کیفیت و وضوح چاپگر است که با نمایش تعداد نقاط چاپ شده در هر اینچ (نقطه در اینچ) مشخص می شود. وضوح بالاتر در چاپگر به معنای کیفیت چاپ بالاتر است.

توانایی نوشتن ماهانه: در ادارات و سازمان ها باید به توانایی نوشتن ماهانه نویسنده توجه کرد و نویسنده ای با توانایی نوشتن بالا انتخاب کرد.


قابلیت های جذاب پرینترهای لیزری

به طور کلی پرینترهای لیزری جذاب هستند و ویژگی های منحصر به فردی دارند. یکی از ویژگی های چاپ لیزری امکان روشن و خاموش کردن خودکار است. یعنی زمانی که دستگاه در حالت پرینت نباشد، پس از ارسال دستور پرینت، به صورت خودکار خوابیده و دوباره روشن می شود. این باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود. یکی دیگر از ویژگی های جذاب پرینترهای لیزری، چاپ یا چاپ از راه دور است که به شما این امکان را می دهد تا بدون نشستن پشت سیستم کارهای مختلفی مانند چاپ را انجام دهید.


خرید پرینتر لیزری

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای خرید پرینتر لیزری تک کاره یا چند کاره، خرید اینترنتی دستگاه مورد نظر است. در سایت شرکت آوای فرهنگ آریا می توانید انواع پرینترهای لیزری رنگی و سیاه و سفید با برندهای اچ پی و کانن را پیدا کنید که با بهترین قیمت ها مناسب ترین و بهترین ها را خریداری کنید. پرینتر لیزری با گارانتی چشمگیر.

ما به شما کمک می کنیم چاپگر مورد نیاز خود را با اطمینان خریداری کنید. پس از خرید محصولات ما با گارانتی معتبر برای شما ارسال می شود. بنابراین، اگر می‌خواهید یک چاپگر لیزری درجه یک و باکیفیت بخرید، هم‌اکنون به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه کنید و از بین ده‌ها مدل چاپگر، چاپگر مورد نیاز خود را انتخاب کنید.
نمایش بیشتر: https://avafarhang.com/

ارسال نظر
کد امنیتی رفرش

بلوک وسط
بلوک چپ
ورود به سایت
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 284
  کل نظرات : 0
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 2
  تعداد اعضا : 0
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 364
  بازديد ديروز : 184
  بازديد کننده امروز : 57
  بازديد کننده ديروز : 85
  گوگل امروز : 0
  گوگل ديروز: 4
  بازديد هفته : 2,288
  بازديد ماه : 4,654
  بازديد سال : 35,630
  بازديد کلي : 207,053
  اطلاعات شما
  آي پي : 44.200.27.215
  مرورگر :
  سيستم عامل :
بلوک چپ
فیکس
مطالب جدید
 • چگونه در 1 ماه لاغر شویم؟
 • حفاظ ضد سرقت کرکره برقی درب آپارتمان
 • مزایای ویزای استارتاپ کانادا چیست؟
 • پرطرفدارترین بازی‌های موبایلی از نظر ایران موجو
 • به موسیقی پاپ و تاثیرات آن در آرامش گوش دهید
 • خدمات سالن زیبایی
 • بهترین فروشگاه سرویس خواب زنانه نوروزی در تهران
 • آهنگ جدید ایوان بند به نام «تو چشات چی داره که بگیره ول نمیکنه»
 • صفر تا صد هنگام خرید خودرو در ترکیه
 • راهنمای کامل جوان سازی پوست
مطالب پربازدید
 • آیا ما می توانیم به راحتی بهترین کرم ضدآفتاب را تشخیص دهیم؟
 • استخدام ادمین مدیریت پیج اینستاگرام
 • 10 بزرگ‌ترین افزایش فالوور اینستاگرام رایگان اشتباهاتی که به راحتی می‌توانید از آنها اجتناب کنید.
 • مهمترین دوره های استادبانک کدامند؟
 • کیوورد گپ (keyword gap) چیه؟ (روش های پیدا کردن کیوورد گپ)
 • بهترین مدرسین فیزیک (لیست 22 استاد و معلم خصوصی برتر فیزیک)
 • قیمت خرید ست سرویس خواب دخترانه در تانیل چوب چقدره؟
 • دربند تهران 6 ماه دیگر خواهد بود؟
 • ویژگی های میلگرد ساده و تعریف آن چیست؟
 • بازار خان یزد نکته: مثبت باشید
مطالب تصادفی
 • همه چیز درباره سفر کربلا از مرز مهران در اربعین
 • وکیل کیفری در همه جرائم کیفری وارد میشود
 • ژل پاکسازی پوست (شستشوی صورت)
 • مجلس نمایندگان خواستار تعطیلی زندان گوانتانامو شد
 • پانسمان زخم پای دیابتی در منزل
 • زمان پخش «آنتی» اعلام شد
 • بهترین دوره پاکسازی پوست
 • مهارت های آموزش زبان انگلیسی
 • چند برنامه هندزفری خوب چیست؟
 • آموزش خصوصی زبان انگلیسی در Sohbart