در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
بلوک راست
آرشیو
لینک های دوستان
بلوک راست
فیکس
بلوک وسط

یک جعبه آب نبات و وسایل ضروری

45 بازدید یکشنبه 29 مرداد 1402
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0


حدود 85 میلیون تن کاغذ باطله در سراسر جهان عمدتاً برای اهداف بسته بندی استفاده می شود و در برخی کشورهای اروپایی حدود 90 درصد مقوا و کاغذ بسته بندی بازیافت می شود و حداقل 15 درصد از این محصولات برای بسته بندی است. مواد آنها به عنوان غذا استفاده می شود.

در کشور ما به دلیل محدودیت منابع جنگلی و ناتوانی منابع داخلی در تامین کاغذ و مقوای کشور و هزینه بالای واردات این مواد و همچنین به دلیل اینکه در برنامه سوم توسعه کشور با مصوبه شورای عالی الگوی مصرف مقرر می دارد که اکثر نیازهای مواد اولیه - به ویژه در مورد سلولز - از بازیافت تامین می شود، لزوم توجه بیشتر به مقوای بازیافتی و خواص میکروبی، فیزیکی و شیمیایی آن مشخص می شود. در این مقاله به اختصار به نکات اصلی در مورد بسته بندی و مقوای بهداشتی پرداخته شده است، از جمله:

1- اثرات میکروبی و شیمیایی روی ظروف و ظروف و خطرات ناشی از این عوامل

منابع مختلف ضایعات کاغذ و کاغذهای باطله را برای بازیافت در نظر بگیرید و متاسفانه در کشور ما سیستم متمرکز و تخصصی جمع آوری کاغذ باطله جعبه شیرینی وجود ندارد و این کار در شرایط غیربهداشتی و متاسفانه در بسیاری از واحدها توسط افراد ناآگاه انجام می شود. . ، بدون تفکیک و کنترل اولیه پسماندها و مواد قابل بازیافت، احتمال وجود آلاینده های مختلف وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

الف - آلودگی میکروبی

بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 3341، آلودگی میکروبی رایج در بسته بندی مقوایی عبارت است از:

1- باکتری هوازی مزوفیل

2- کلیفورمیته

3- استافیلوکوک اورئوس کواگولاز

4- استرپتوکوک گروه D Lancefed

5- سودوموناس آئروژینوزا

6- کلستریدیوم پرفرنجنس

7- فرم ها

8- مخمر

آلودگی میکروبی فوق و سموم برخی از این میکروب ها می تواند باعث بیماری هایی مانند مسمومیت، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، درد قلب، اسهال حاد یا طولانی مدت و حتی آبسه و زخم شود.

نتایج آزمایشات عفونت انجام شده در آزمایشگاه شرکت بدر اصفهان برای 45 نمونه کارتن بسته بندی بدون مجوز بهداشتی و مهر استاندارد مطابق با استاندارد ملی شماره.

1. آلودگی میکروبی در 94.3 درصد نمونه ها مشاهده شد.

2-58.7 درصد نمونه ها حداقل دارای 2 نوع ناخالصی بودند.

ب – آلودگی شیمیایی

آلاینده های شیمیایی می توانند:

1 - نوع کلر

2 - کادمیوم

3 - به جلو

h - پلی فنیل

5 - PCB جیوه

6- فرمالدئید

7- آرسنیک (سم کشاورزی و آفات)

و...

وی خاطرنشان کرد: عوارضی مانند تهوع، استفراغ، تب و لرز، سردرد، تپش قلب، خستگی، اسهال، کم خونی، مشکلات غدد ترشحی، بی اشتهایی، هر نوع مشکل گوارشی و کلیوی ممکن است رخ دهد. و مشکلات مغزی

2- استحکام بسته بندی برای محافظت از ظرف

استانداردهای متعددی برای تعیین کیفیت بسته بندی مقوایی تدوین شده است که از مهمترین آنها می توان به حداقل ضخامت مقوا با زاویه خمش 15 درجه (استاندارد 1118)، حداقل مقاومت در برابر ترک خوردگی (استاندارد 1883) و وزن آن اشاره کرد. بسته بندی. ورق مقوا (استاندارد 471) و ..

باید گفت متأسفانه برخی واحدها محصولاتی با وزن بالا تولید می کنند که باعث می شود مشتری در خرید محصولاتی مانند شیرینی – که در جعبه استفاده می شود – به صرفه باشد.

در آزمایش فیزیکی انجام شده در آزمایشگاه کارخانه بدر اصفهان، بر روی 45 نمونه بسته بندی مقوایی شیرینی بدون گواهی بهداشتی و مهر استاندارد، طبق استاندارد ملی 3341، 86.1 درصد نمونه دارای ارزش بالاتر از استاندارد می باشد.

3- چسب استفاده شده

اصولاً در صنعت مقواسازی از چسب بر پایه نشاسته های مختلف (سیب زمینی، گندم، ذرت، برنج و ...) و چسبی که از مخلوط کردن نشاسته و NaOH و ... به دست می آید استفاده می شود، زیرا نشاسته می تواند به عنوان غذا توسط میکروارگانیسم ها استفاده شود. کیفیت چسب باید بررسی و کنترل شود و استفاده از نشاسته مرغوب مشهود است. لازم به ذکر است که در برخی واحدها از ضایعات ماکارونی به جای نشاسته استفاده می شود و این ضایعات علاوه بر آلودگی اولیه، اغلب به دلیل سیستم نگهداری غیربهداشتی، خطر آلودگی اولیه و انتقال این میکروارگانیسم ها به سطح است. . از مقوا - و در مرحله بعد مقدار غذا را افزایش می دهند.

علاوه بر این می توان با استفاده از ترکیباتی مانند پلی وینیل استات و پلی وینیل الکل کیفیت چسب را افزایش داد که علاوه بر قابلیت چسبندگی می تواند از آلودگی میکروبی نیز جلوگیری کند.

h - پوشش پلی اتیلن

از سال 1378 در برخی از استان های کشور استفاده از روکش پلی اتیلن روی کارتن ها و اعمال کدهای بهداشتی بر روی آنها رایج شد. برخی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگانی که جعبه های سنگین را ترجیح می دادند یا نمی توانستند مقوای باکیفیت تولید کنند، مورد استقبال قرار گرفت. برخی از دلایل عدم استفاده از روکش پلی اتیلن در کارتن های بسته بندی مواد غذایی به خصوص جعبه های آب نبات:

1- فیلم های پلی اتیلن از نظر کیفیت مواد غذایی مشکوک بوده و می توانند آلودگی را به مواد غذایی منتقل کنند.

2- در فرآیند تولید مقوا، ابتدا کاغذ را با یک لایه پلی اتیلن پیچیده می‌شود، سپس رطوبت مقوا را حفظ می‌کند که باعث رشد میکروارگانیسم‌ها به ویژه کپک‌ها و مخمرها و ایجاد آلودگی هوا می‌شود.

3- پلی اتیلن غیر حائل بوده و قابلیت نفوذ خوبی دارد. مطالعات انجام شده بر روی حرکت و نفوذپذیری مواد از طریق لایه های پلی اتیلن با ضخامت های مختلف و تحت شرایط دما و زمان متفاوت نشان داد که سرعت مهاجرت ترکیباتی مانند بنزوفنیل دی متیل فتالات. و پلی کلروبی فنیل (PCB)، حتی در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد، پس از 24 ساعت به تعادل و حداکثر مقادیر رسید.

4- به دلیل احتمال الکتریسیته ساکن در سطح لایه پلی اتیلن (به دلیل برهمکنش بین لایه ها)، ذرات گرد و غبار و ذرات معلق میکروارگانیسم ها بر روی این سطح جمع آوری می شوند و با توجه به ترکیب، حمل و نقل و ذخیره سازی آنها. ، کارتن. ناتوانی جنسی می تواند یک مشکل سلامتی باشد. (میزان الکتریسیته ساکن در سطح کارتن های پلی اتیلن 10 برابر کارتن های بدون روکش اندازه گیری شده است)

5- مقواهای روکش شده به راحتی بازیافت نمی شوند و می توانند نیاز کشور به واردات مقوا و خمیر را افزایش دهند و همچنین مشکلات زیست محیطی ایجاد کنند.

6- حتی در مواردی که لایه‌های پلی اتیلن وجود دارد، طبق اعلام معاونت غذا و دارو و اداره کل استاندارد، استفاده از یک لایه پوستی در زیر ماده غذایی الزامی است، اما در صورت استفاده. PE Cardboard، افرادی که مواد غذایی با ذکر لایه پلی اتیلن می فروشند، از پوشاندن پوشش محافظ خودداری می کنند و با این کار برای توزیع مواد غذایی غیربهداشتی می شوند.

7- اگر پارچه پلی اتیلن با مقوا پوشانده شود ممکن است به تمیزی مقوا به درستی رسیدگی نشود. همچنین از آنجایی که سطح فیلم به راحتی با دستمال کاغذی تمیز می شود، به احتمال زیاد از مقواهایی که در حالت بد و مستقیم قرار می گیرند استفاده می شود.

8- با توجه به تعداد زیاد دستگاه های لمینت و عدم توانایی واحدهای تولید مقوا در خرید آنها، کاغذ خام به مراکز اکستروژن منتقل می شود و در آنجا لمینت می شود و به کارخانه بازگردانده می شود و هزینه های غیرضروری را به همراه دارد و قیمت را افزایش می دهد. قیمت محصول - بدون نتیجه مثبت - خطر آلودگی کاغذ را افزایش می دهد.

5- از مواد ضدعفونی کننده استفاده می شود

با توجه به بار اولیه کاغذ بازیافتی، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب برای این منظور ضروری است. ترکیباتی مانند آهک که گاهی به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می شوند، طیف وسیعی ندارند و به ویژه روی قارچ ها تأثیر کمی دارند، زیرا PH را بالا می برند و زنجیره های سلولزی را از بین می برند و استحکام مقوا را کاهش می دهند.

6- مقوا خاکستری

مقوای که عمدتاً در بسته بندی دارو استفاده می شود، قابل بازیافت (خارجی) است و به دلیل بازیافت و اثرات مربوط به استفاده از آن، قانون استفاده از آن را در بسته بندی دارو ممنوع کرده است. لازم به ذکر است که این کارتن ها متاسفانه همچنان در برخی صنایع غذایی مانند بسته بندی بستنی لیتری و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

ارسال نظر
کد امنیتی رفرش

بلوک وسط
بلوک چپ
ورود به سایت
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 284
  کل نظرات : 0
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 3
  تعداد اعضا : 0
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 398
  بازديد ديروز : 184
  بازديد کننده امروز : 57
  بازديد کننده ديروز : 85
  گوگل امروز : 0
  گوگل ديروز: 4
  بازديد هفته : 2,322
  بازديد ماه : 4,688
  بازديد سال : 35,664
  بازديد کلي : 207,087
  اطلاعات شما
  آي پي : 44.200.27.215
  مرورگر :
  سيستم عامل :
بلوک چپ
فیکس
مطالب جدید
 • چگونه در 1 ماه لاغر شویم؟
 • حفاظ ضد سرقت کرکره برقی درب آپارتمان
 • مزایای ویزای استارتاپ کانادا چیست؟
 • پرطرفدارترین بازی‌های موبایلی از نظر ایران موجو
 • به موسیقی پاپ و تاثیرات آن در آرامش گوش دهید
 • خدمات سالن زیبایی
 • بهترین فروشگاه سرویس خواب زنانه نوروزی در تهران
 • آهنگ جدید ایوان بند به نام «تو چشات چی داره که بگیره ول نمیکنه»
 • صفر تا صد هنگام خرید خودرو در ترکیه
 • راهنمای کامل جوان سازی پوست
مطالب پربازدید
 • آیا ما می توانیم به راحتی بهترین کرم ضدآفتاب را تشخیص دهیم؟
 • استخدام ادمین مدیریت پیج اینستاگرام
 • 10 بزرگ‌ترین افزایش فالوور اینستاگرام رایگان اشتباهاتی که به راحتی می‌توانید از آنها اجتناب کنید.
 • مهمترین دوره های استادبانک کدامند؟
 • کیوورد گپ (keyword gap) چیه؟ (روش های پیدا کردن کیوورد گپ)
 • بهترین مدرسین فیزیک (لیست 22 استاد و معلم خصوصی برتر فیزیک)
 • قیمت خرید ست سرویس خواب دخترانه در تانیل چوب چقدره؟
 • دربند تهران 6 ماه دیگر خواهد بود؟
 • ویژگی های میلگرد ساده و تعریف آن چیست؟
 • بازار خان یزد نکته: مثبت باشید
مطالب تصادفی
 • نکاتی که هنگام خرید عینک آفتابی نباید فراموش کنید
 • بهترین مدرسین فیزیک (لیست 22 استاد و معلم خصوصی برتر فیزیک)
 • چگونه لکه شیر را از روی فرش پاک کنیم؟
 • آشنایی جامع با بیماری عفونت روده‌ای عروس هلندی (ژیاردیازیس)
 • آهنگ جدید شاهین بنان به نام «یکیو دارم که همیشگیمه»
 • The main advantage of this popular social network is its attractive updates
 • آهنگ جدید ایوان بند به نام «تو چشات چی داره که بگیره ول نمیکنه»
 • چگونه عینک آفتابی مناسب برای چشمان خود انتخاب کنیم؟
 • استفاده از کوادکوپتر برای عکاسی در مسافرت و گردشگری
 • 6 نکته‌ای که شما را در موزه آینده دبی گورو می‌کند