در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
بلوک راست
آرشیو
لینک های دوستان
بلوک راست
فیکس
بلوک وسط

روش های زایمان طبیعی

58 بازدید شنبه 03 تیر 1402
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

زایمان طبیعی یک پدیده فیزیکی است که در آن مادر باردار می تواند به طور طبیعی و با فعالیت های طبیعی در دوران بارداری زایمان خوبی داشته باشد. اما درد زایمان طبیعی همه خانم ها را نگران می کند، بنابراین مادران آینده در انتخاب زایمان تردید دارند و درک اولین مراحل این نوع زایمان برای همه خانم ها مهم است.

طبیعتا زمان دقیق زایمان مشخص نیست و زمان زایمان پزشک محدود است حتی ۲ تا ۳ هفته زودتر.


زایمان طبیعی به سه مرحله تقسیم می شود:

اولین گام

در این مرحله دردهای مادر به تدریج شروع می شود و تا باز شدن کامل دهانه رحم ادامه می یابد.

مرحله اول زایمان به سه مرحله تقسیم می شود:

• درد اولیه

• درد فعال

• مرحله انتقال

درد زودرس

دهانه رحم نازک می شود و مادر شروع به احساس درد می کند، اما درد مادر نسبت به مراحل بعدی قابل تحمل تر است، زیرا دهانه رحم به آرامی باز می شود.

زایمان طبیعی

درد فعال

این مرحله زمانی اتفاق می افتد که دهانه رحم به 4-7 سانتی متر می رسد، وقتی رحم تا 6 سانتی متر باز می شود، انقباضات شدیدتر می شود، درد تشدید می شود، مادر گرم می شود.

مرحله انتقال

در این مرحله دهانه رحم بین 8 تا 10 سانتی متر باز می شود و در این زمان مادر درد بیشتری احساس می کند. این مدت زمانی متوسط ​​(20 تا 90 دقیقه) است که در طی آن جنین به روده مادر فشار می آورد و مادر برای زایمان آماده می شود.

مراحل زایمان طبیعی

مرحله دوم

در این مرحله دهانه رحم مادر کاملا باز می شود و جنین بیرون می آید. دکتر از مادر می خواهد که فشار دهد. انقباض رحم و هل دادن مادر باعث افتادن سر نوزاد و قرار گرفتن سر روی دهانه رحم می شود و پزشک با استفاده از آن خون و مخاط رحم را از بینی نوزاد و سپس از شانه خارج می کند. ، کتف. و سایر قسمت های کودک جسد برداشته شده است.

سطح سوم

این مرحله با خروج نوزاد و جفت همراه است. پس از تولد نوزاد، جفت از دیواره رحم جدا شده و از واژن خارج می شود. مدت زمانی که طول می کشد تا جفت خارج شود بین 5 تا 30 دقیقه است.

برای مادرانی که برای بار اول قصد زایمان طبیعی دارند، زایمان از 12 تا 16 ساعت طول می کشد تا دهانه رحم به طور کامل باز شود، اما برای بار دوم، 5 تا 6 ساعت طول می کشد. وقتی مادر درد دارد، پزشک دهانه رحم را بررسی می کند تا زمان زایمان را مشخص کند.

بیشتر بخوانید: مراحل طبیعی زایمان

روش های طبیعی زایمان

فواید بچه دار شدن

زایمان طبیعی یک فرآیند طبیعی است که در آن سیستم بدن مادر در این زایمان تغییر نمی کند و نوزاد از مجرای طبیعی خارج می شود، بنابراین برای مادر و نوزاد مفید است.

درد زایمان طبیعی چند ساعت قبل و در حین زایمان ادامه دارد و بعد از زایمان مادر خیلی سریع به حالت قبل باز می گردد. اما با سزارین درد مادر تا زمان زایمان ادامه دارد. همچنین خونریزی در این زایمان بسیار کمتر از سزارین است.

تولد طبیعی باعث رشد سلول های مغزی نوزاد می شود. دستگاه تنفسی و بیشترین جگر در پایان و جنین در حال رشد بسیار خوبی است.

در یک نوع زایمان طبیعی، اتصال به طور همزمان امکان پذیر است و زن باردار می تواند به نوزاد خود شیر دهد. فشار در قفسه سینه نوزاد به دلیل وجود مایع در ریه ها به تنفس نوزاد کمک زیادی می کند.

اگر در دوران بارداری، مادر باردار به درس های بارداری مانند ورزش، تغذیه و مراقبت از خود توجه کند، زایمان یا زایمان خوبی خواهد داشت.

با سزارین به دلیل برش بزرگ روی شکم مادر، مراقبت های بیشتری برای جلوگیری از عفونت لازم است. یکی از عوارض سزارین می تواند چسبندگی داخل شکم یا در محل برش باشد.

همانطور که می دانید بسیاری از پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که زایمان طبیعی داشته باشند. از آنجایی که این روش برای مادر و کودک چندین مزیت دارد، آنچه را که در مورد شما توضیح خواهیم داد:

در این مدت کودک باکتری های مفیدی دریافت می کند.

مایعی که وارد ریه های نوزاد می شود در زمان زایمان طبیعی به طور کامل خارج می شود.

به طور کلی از خطرات و عوارض جراحی در امان خواهید بود.

نسبت به مادرانی که سزارین شده‌اند، می‌توانید سریع‌تر و موفق‌تر شیر بدهید.

در حاملگی های بعدی عوارض کمتری را تجربه خواهید کرد.

شما خطر ابتلا به چاقی و آسم را در کودک خود کاهش خواهید داد.

نسبت به کسانی که سزارین شده اند، عوارض زایمان بسیار کمتری خواهید داشت.

برای این نوع تحویل هزینه کمتری پرداخت می کنید.

فواید زایمان طبیعی برای مادران

در بررسی فواید زایمان طبیعی برای مادر باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

الگوی شیردهی برای مادرانی که زایمان طبیعی دارند

مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند می توانند خیلی زودتر از آنهایی که سزارین شده اند شیر بدهند.

مادرانی که سزارین شده اند برای در آغوش گرفتن نوزاد، شیردهی تحت تاثیر داروی بیهوشی و مراقب باشند که به ناحیه بخیه فشار وارد نکنند، نیاز به کمک دارند. این باعث تاخیر در شیردهی چند ساعته، تا 12 ساعت یا بیشتر می شود. این تاخیر می تواند بر روحیه مادر تاثیر منفی بگذارد و او را تحت فشار قرار دهد.

در زایمان طبیعی، در آغوش گرفتن نوزاد و شیر دادن به او تاخیری وجود ندارد. زیرا مادر تحت تاثیر داروهای بیهوشی و درد در ناحیه دوخت قرار نمی گیرد و می تواند سریعتر از نوزاد خود مراقبت کند.

آگاهی مادران با زایمان طبیعی

هوشیاری هنگام زایمان می تواند یکی دیگر از مزایای زایمان طبیعی برای مادر باشد. در طول زایمان طبیعی، مادر کاملاً بیدار است و هیچ بیهوشی تجویز نمی شود. بنابراین مادر می داند و می تواند فشار لازم را برای عبور نوزاد از کانال زایمان ایجاد کند. از این نوع فشار در حین سزارین نیز برای هدایت نوزاد از کانال زایمان استفاده می شود.

3- مادرانی که به طور طبیعی زایمان کرده اند نیازی به تزریق مواد شیمیایی ندارند

در ماه آخر بارداری، رحم نرم می شود. در هنگام زایمان، انقباض رحم افزایش یافته و باعث درد می شود و جنین در این شرایط در رحم مادر قرار می گیرد. در این حالت رحم کشیده و باز می شود. جنین به سمت پایین حرکت می کند و تا زمانی که سرش پایین بیاید حرکت می کند.

با هر انقباض رحم، سیگنالی به مغز ارسال می شود که باعث ترشح هورمون اکسی توسین می شود. با ترشح این هورمون، انقباضات شدیدتر می شوند.

اکسی توسین هورمونی است که در حین زایمان و بعد از آن نقش مهمی ایفا می کند، بنابراین این هورمون پس از باز شدن دهانه رحم ترشح می شود و در هنگام زایمان باعث تسهیل زایمان، تحریک نوک سینه ها و ترشح شیر مادر می شود.

در طول زایمان، ترشح هورمون اکسی توسین بسیار مهم است. گاهی اوقات در مادرانی که از سزارین برای تشدید انقباضات استفاده می کنند، تزریق اکسی توسین لازم است.

یکی دیگر از مزایای روش زایمان طبیعی در مقایسه با سزارین، عدم تزریق هورمون اکسی توسین برای تقویت رحم و عدم قرار دادن کاتتر در مثانه است.

زمان زایمان مادران زایمان طبیعی

از فواید زایمان برای مادر می توان به زمان تولد اشاره کرد. پس از زایمان طبیعی، مادران به مدت 24 ساعت در بیمارستان می مانند. پس از این مدت با انجام فرآیند خاصی مادر را رها می کنند تا از وضعیت جسمی و روحی او اطمینان حاصل کنند. این دوره برای مادرانی که سزارین شده اند بیشتر است و سقط جنین آنها اتفاق می افتد.

برخی از مراحل حذف مادران از بخش سلامت از طریق زایمان طبیعی به شرح زیر است:

الف- بررسی علائم حیاتی و وضعیت روحی

فشار خون، ضربان قلب، تنفس و علائم افسردگی در این زمینه مهم هستند.

ب- وضعیت ادرار و مدفوع را رعایت کند

در این زمینه توجه به توانایی مادر در تولید ادرار و مدفوع پس از تولد بسیار مهم است.

ج - اندازه گیری هموگلوبین

این نوع آزمایش در مواردی انجام می شود که مادر کم خون باشد و برای مشخص شدن وضعیت او پس از زایمان انجام می شود.

د- هزینه تولد مادر

از بسیاری جهات، ما به این نکته اشاره می کنیم که هزینه زایمان طبیعی بسیار مقرون به صرفه است.

یکی از دلایل این امر این است که مادر پس از زایمان به مدت طولانی در بیمارستان بستری نمی شود که باعث کاهش هزینه می شود.

5- عدم وجود بیماری در مادران پس از زایمان طبیعی.

از دیگر مزایای زایمان طبیعی برای مادر می توان به عدم وجود بیماری پس از تولد اشاره کرد. مادرانی که به طور طبیعی زایمان می کنند، با خطر اسکار و همچنین عفونت و سایر مشکلاتی که اکثر مادران از زایمان سزارین رنج می برند، مواجه نیستند.

مواردی مانند پارگی رحم که در حین زایمان سزارین رخ می دهد نیاز به پیگیری های زیادی دارد که خود مادر را تحت فشار قرار می دهد. این مشکل در زایمان طبیعی که ذهن مادر آرام است وجود ندارد.

زایمان طبیعی در آب

عوارض جانبی احتمالی

زایمان با هر روشی می تواند عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت داشته باشد. اما با زایمان طبیعی این عوارض خیلی زودتر از سزارین برطرف می شود. عوارض جانبی کوتاه مدت شامل درد شدید، انقباضات رحمی و فشار خون بالا است.

افتادگی رحم و مثانه یا حتی تشدید بواسیر عوارض جانبی را حذف می کند. در عوض، این بیماری به دلیل بارداری های متوالی یا ورزش نکردن مربوط به بارداری است. البته افراد مبتلا به هموروئید به دلیل فشار خون بالا و خونریزی از زایمان بیولوژیک خودداری می کنند.

چه کسی نباید طبیعی متولد شود؟

زایمان طبیعی که در آن دارو، برش و روش های مصنوعی نقشی ندارند. خیلی بهتر است، بنابراین زایمان مهم ترین است و زمانی اتفاق می افتد که مادر باردار فرزند خود را بدون دارو یا سزارین به دنیا بیاورد.

ترس مادران باردار از درد زایمان باعث می شود آنها کمتر این روش را انتخاب کنند. اما با روش های مدرن امروزی درد زایمان کاهش یافته و می توانند زایمان طبیعی راحت و موفقی بدون درد داشته باشند. زایمان چیزی است که برای هر مادر آینده متفاوت است و تجربه خاص خود را دارد.

90 درصد زنان می توانند این نوع زایمان را انجام دهند اما برخی از زنان باردار به دلیل ساختار آناتومیکی بدن نمی توانند این روش را انجام دهند و متخصصان زایمان سزارین را برای آنها توصیه می کنند. در زیر شرایط را نشان می دهیم تا بدانید چه کسانی نباید به این شکل زایمان کنند.

بیماری خاص مادر

اگر مادر مبتلا به بیماری خاصی (دیابت، بیماری قلبی و ...) یا عفونتی مانند ایدز باشد که می تواند به جنین منتقل شود، سزارین توصیه می شود.

ترس مادر

اگر مادر باردار نتواند درد را تحمل کند. در واقع راه های زیادی برای غلبه بر ترس وجود دارد که می توان تحت نظر متخصص زنان و زایمان انجام داد.

سر بچه پایین نمی رود

اگر انقباضات رحمی چندین ساعت قبل از زایمان سر نوزاد را پایین نیاورد و نوزاد بیرون نیامد، سزارین برای مادر توصیه می شود.

موقعیت کودک در رحم

در صورتی که نوزاد نچرخد و سرش خوب نباشد، سزارین برای مادر توصیه می شود.

هموروئید مادر باردار

اگر مادر باردار مبتلا به هموروئید شدید باشد، به دلیل خونریزی در حین زایمان، این زایمان برای او توصیه نمی شود.

سزارین های زیادی انجام شد

مادرانی که برای زایمان های قبلی خود دو سزارین انتخاب کرده اند باید برای زایمان بعدی خود سزارین شوند و نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند.

سابقه جراحی مادر باردار

اگر مادران باردار تحت عمل جراحی دهانه رحم، درد دهانه رحم و سقط های مکرر قرار گرفته اند، متخصصان زنان و زایمان سزارین را توصیه می کنند.

حاملگی چند قلو

برای مادران باردار که دارای چند قلو هستند، چون احتمال اینکه یکی از جنین ها در وضعیت غیرطبیعی باشد، زیاد است، سزارین انجام می شود.

اکسیژن کودک

اگر وضعیت نوزاد در زمان تولد به گونه ای باشد که سلامت او به دلیل کمبود اکسیژن در خطر باشد و پزشک فکر کند که نمی توان به نوزاد اکسیژن کافی داد، زایمان طبیعی انجام نمی شود. . توصیه شده

وزن مادر و فرزند

وزن مادر باردار و جنین بسیار مهم است. اگر وزن آنها زیاد است، به آنها توصیه می شود که سزارین شوند.

روش های زایمان طبیعی

روش اپیدورال (زایمان بدون درد)

به این روش، زایمان طبیعی بدون درد نیز گفته می شود، زیرا داروی اپیدورال به نخاع مادر تزریق می شود که باعث کاهش درد مادر و تسهیل زایمان می شود.

زایمان در آب

زایمان طبیعی در آب یکی از آرام ترین روش های زایمان است که در آن مادر باردار زمانی را در آب می گذراند و احساس آرامش می کند.

لینک مقاله: https://pezeshke-shahr.com/زنان-و-زایمان/پزشک-متخصص-زنان-و-زایمان-در-شیراز/

ارسال نظر
کد امنیتی رفرش

بلوک وسط
بلوک چپ
ورود به سایت
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 284
  کل نظرات : 0
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 1
  تعداد اعضا : 0
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 359
  بازديد ديروز : 184
  بازديد کننده امروز : 56
  بازديد کننده ديروز : 85
  گوگل امروز : 0
  گوگل ديروز: 4
  بازديد هفته : 2,283
  بازديد ماه : 4,649
  بازديد سال : 35,625
  بازديد کلي : 207,048
  اطلاعات شما
  آي پي : 44.200.27.215
  مرورگر :
  سيستم عامل :
بلوک چپ
فیکس
مطالب جدید
 • چگونه در 1 ماه لاغر شویم؟
 • حفاظ ضد سرقت کرکره برقی درب آپارتمان
 • مزایای ویزای استارتاپ کانادا چیست؟
 • پرطرفدارترین بازی‌های موبایلی از نظر ایران موجو
 • به موسیقی پاپ و تاثیرات آن در آرامش گوش دهید
 • خدمات سالن زیبایی
 • بهترین فروشگاه سرویس خواب زنانه نوروزی در تهران
 • آهنگ جدید ایوان بند به نام «تو چشات چی داره که بگیره ول نمیکنه»
 • صفر تا صد هنگام خرید خودرو در ترکیه
 • راهنمای کامل جوان سازی پوست
مطالب پربازدید
 • آیا ما می توانیم به راحتی بهترین کرم ضدآفتاب را تشخیص دهیم؟
 • استخدام ادمین مدیریت پیج اینستاگرام
 • 10 بزرگ‌ترین افزایش فالوور اینستاگرام رایگان اشتباهاتی که به راحتی می‌توانید از آنها اجتناب کنید.
 • مهمترین دوره های استادبانک کدامند؟
 • کیوورد گپ (keyword gap) چیه؟ (روش های پیدا کردن کیوورد گپ)
 • بهترین مدرسین فیزیک (لیست 22 استاد و معلم خصوصی برتر فیزیک)
 • قیمت خرید ست سرویس خواب دخترانه در تانیل چوب چقدره؟
 • دربند تهران 6 ماه دیگر خواهد بود؟
 • ویژگی های میلگرد ساده و تعریف آن چیست؟
 • بازار خان یزد نکته: مثبت باشید
مطالب تصادفی
 • هزینه سفارش ساخت موشن گرافیک
 • دربند تهران 6 ماه دیگر خواهد بود؟
 • بهترین مدل جاروبرقی بوش
 • آهنگ جدید محمد لطفی به نام «اسم»
 • مهم ترین ویژگی این دستگاه قابلیت شستشو از روی زمین و بدون داربست می باشد
 • مدارک مورد نیاز برای ایجاد شرکت
 • بررسی تایپ بدنی مزومروفو – اکتومورف - اندومورف
 • یک باب مغازه نوساز در محدوده دریاسر
 • در یک مطالعه جدید فرضیه تازه‌ای در مورد علت انقراض دایناسور‌ها مطرح شد
 • آهنگ جدید شاهین بنان به نام «یکی اومدو همه کسم شد»